YENİ ZELAN’DA DA PEŞPEŞE DEPREM

YENİ ZELAN’DA DA PEŞPEŞE DEPREM

Mart 5, 2021 07:42
YENİ ZELAN’DA DA PEŞPEŞE DEPREM
0

BEĞENDİM

Yeni Zelanda’da art arda deprem fırtınası yaşanıyor. İlk deprem yerin 55 kilometre derinliğinde 7.4 büyüklüğünde meydana gelirken, ikinci deprem yerin 19 kilometre derinliğinde 8.1 şiddetinde meydana geldi. Ülkede tsunami alarmı verildi.

Yeryüzünün en büyük su kütlesi Pasifik Okyanusu’nu boydan boya kat eden devasa fay hattı Pasifik Ateş Çemberi bu akşam kırıldı.

Yeni Zelanda’ya bağlı Kermadec Adaları’nda başlayan deprem fırtınasında 7.4 ve 8.1 büyüklüğünde sarsıntılar meydana geldi.

Yerel saatle sabah gerçekleşen iki büyük deprem arasındaki süre, bir saat 47 dakika olarak kayıtlara geçti. 7.4 büyüklüğündeki deprem yerin 55 kilometre, 8.1’lik sarsıntı ise yerin 19 kilometre altında meydana geldi.

Fay hattındaki hareketliliğin sürdüğü bölgede Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) kayıtlarına göre büyüklüğü 6.1’i bulan artçı şoklar yaşandı.

Yeni Zelanda’da tsunami alarmı verilirken, Acil Durum Ajansı sahil kesiminde yaşayanlardan evlerinden acil şekilde ayrılıp yüksek yerlere çıkmalarını istedi.

Büyük depremleri ve tsunami alarmını uluslararası haber ajansları ‘son dakika’ koduyla dünyaya duyurdu, CNN International tsunami uyarısının Yeni Zelanda’nın tüm doğu kıyılarını kapsadığını bildiriyor.

Kaynak: milliyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.