TEMİZ ENERJİ, PETROL TALEPLERİNİN GELECEĞİNİ  BELİRLEYECEK

TEMİZ ENERJİ, PETROL TALEPLERİNİN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

Mart 17, 2021 14:15
TEMİZ ENERJİ, PETROL TALEPLERİNİN GELECEĞİNİ  BELİRLEYECEK
0

BEĞENDİM

2020 yılının başında ortaya çıkan koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler sonucunda büyük düşüş gösteren petrol taleplerinin yeniden yükselmesini istikrarlı temiz enerji  politikalarının engelleyebileceği tartışılıyor.Bu konuda yaptığı bildiride Uluslararası Enerji Ajansı(IEA); “Dünya petrol talebinin bu yıl günlük 96 milyon 500bin varile yükselmesi ve 2023 yılı itibariyle koronavirüs öncesi seviyesine dönmesi beklenmiyor”sözlerine değildi.

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle tarihi düşüş görülen petrol talebinin yeniden yükselmesinin, istikrarlı temiz enerji politikalarıyla engellenebilmesi tartışılıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) “Petrol 2021” raporuna göre, 2019’da günlük 99 milyon 700 bin varil olan küresel petrol talebi geçen yıl salgın kapsamında uygulanan kısıtlamalar nedeniyle 91 milyon varile geriledi.

Dünya petrol talebinin bu yıl günlük 96 milyon 500 bin varile yükselmesi ve 2023 itibarıyla koronavirüs öncesi seviyesine dönmesi bekleniyor. Bu dönemde petrol talebi günlük 101 milyon 200 bin varile ulaşacak.

Küresel petrol talebi 2026’da ise günlük 104 milyon 100 bin varile yükselecek. Böylece, petrol talebi yıllık ortalama yüzde 0,6, 2019-2026 döneminde ise yüzde 4,4 artış gösterecek.

 

PETROL TALEBİNİN SALGINDAN ÖNCESİ SEVİYELERİNE DÖNMESİ BEKLENMİYOR

Söz konusu artışın tamamı OECD dışı ülkelerden kaynaklanırken, petrol talebindeki büyümenin yüzde 90’ından fazlasını Çin, Hindistan ve diğer Asya ekonomileri oluşturacak. Buna karşın, taşıt ve kişi başı petrol kullanımının çok daha yüksek olduğu birçok gelişmiş ekonomide petrol talebinin salgın öncesi seviyelere dönmesi beklenmiyor.

HAVACILIK SEKTÖRÜ PETROL TALEPLERİNİN ARTIŞINI BELİRLEYECEK

Havacılık, gemicilik ve petrokimya gibi bazı sektörlerin petrole bağımlılığı bir süre daha devam edecek.

Petrokimya sektörü, küresel petrol talebindeki büyümenin itici gücü olacak ve 2019-2026 döneminde talepteki büyümenin yüzde 70’i bu sektörden kaynaklanacak.

Petrokimya ürünleri arasında bulunan etanol, LPG ve nafta talebi söz konusu dönemde yıllık bazda günlük ortalama 430 bin varil artacak.

Petrol talebinin 2019’daki günlük 7 milyon 900 bin varil seviyesine dönmesi 2024’ü bulacak. Seyahat kısıtlamaları, aşılamanın hızı ve salgın sürecinde değişen seyahat alışkanlıkları, havacılık sektöründen kaynaklanan petrol talebindeki artışta belirleyici rol oynayacak.

ALININ ÖNLEMLER PETROL TALEPLERİNİN 2019 YILINDAKİ SEVİYELERİNE İNMESİNİ ENGELLEYECEK

Dünyadaki petrol talebinin zirveye ulaşıp düşüşe geçmesi için enerji politikalarında ve tüketim davranışlarında güçlü değişimlere ihtiyaç duyulacak. Aksi takdirde petrol talebindeki artış devam edecek.

Bu kapsamda, ülkelerin temiz enerji politikaları, petrol talebindeki artışın gidişatını belirleyecek.

Rapora göre, dünya genelinde elektrikli araç satışlarının 2026’da 12 milyonu geçmesi beklenirken, toplam elektrikli araç filosu 60 milyona yaklaşacak.

Toplam petrol talebinin yüzde 60’ını oluşturan ulaşım sektöründe elektrikli araçlar ve otobüslerin yaygınlaşmasıyla günlük talep 2020 seviyesine göre yaklaşık 1 milyon varil azalacak.

Öte yandan, şirketlerin iş seyahatlerini salgın öncesi döneme göre yarı yarıya azaltması ve uzaktan çalışmanın devam etmesiyle günlük petrol talebi yaklaşık 1 milyon 700 bin varil düşürülebilir.

Bu uygulamaların yanı sıra plastik kullanımının ve elektrik sektöründe petrol tüketiminin azalması, içten yanmalı motorlu araç kullanımının sınırlandırılmasıyla petrol talebi günlük 5 milyon 600 bin varil azaltılabilir.

Söz konusu önlemler, küresel petrol talebinin 2019 seviyelerine dönmesini engelleyebilir.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, küresel petrol talebindeki tarihi düşüşün kalıcı olmadığını belirtti.

İLK ÖNCELİĞİMİZ EMİSYONLARI EN AZA İNDİRMEK

Birol, sektörde başta metan olmak üzere temel faaliyetlerden kaynaklanan emisyonları en aza indirmenin acil bir öncelik olduğuna dikkati çekerek, “Bazı petrol ve gaz şirketlerinin bu alanlardaki taahhütlerini artırdığını görmek cesaret verici ancak çok daha fazlasının yapılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.