SUUDİ ARABİSTAN’DAN YEMEN’E PETROL ÜRÜNÜ HİBE EDİLDİ

SUUDİ ARABİSTAN’DAN YEMEN’E PETROL ÜRÜNÜ HİBE EDİLDİ

Mart 31, 2021 07:52
SUUDİ ARABİSTAN’DAN YEMEN’E PETROL ÜRÜNÜ HİBE EDİLDİ
0

BEĞENDİM

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’ya göre Yemen’e karşı barış girişiminin devamı niteliğinde Yemen’ 422 milyon dolarlıkı petrol hibe edildi. Habere göre Veliaht Prens’in Hadi’ye Yemen’in birçok vilayetindeki elektrik istasyonların çalıştırılması ve ülkenin imari kalkınması için böyle bir program hazırladığını açıkladı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin bir telefon görüşmesi yaparak, Yemen’deki gelişmeler ve kapsamlı siyasi bir çözüm için Suudi Arabistan’ın başlattığı girişimle ilgili uluslararası desteğe ilişkin konuların ele alındığını bildirdi.

ELEKTRİK İSTASYONLARININ ÇALIŞTIRILMASI VE  ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN

Haberde, Veliaht Prens’in Hadi’ye Yemen’in birçok vilayetindeki elektrik istasyonlarının çalıştırılması ve ülkenin imarı ve kalkınması için Suudi Arabistan’ın hazırladığı programdan 422 milyon dolarlık çeşitli petrol ürünlerinin hibe edildiğini aktardığı belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Ferhan, 22 Mart’ta Yemen’deki krize çözüm bulunması için “BM gözetiminde kapsamlı ateşkese varılması, Hudeyde Limanı’ndan elde edilen gelirlerin Merkez Bankasındaki ortak hesaba aktarılması, Uluslararası Sana Havalimanının bazı uçuşlara açılması ve BM gözetiminde taraflar arasında müzakerelere başlanması” konularını içeren bir barış girişimi başlattıklarını duyurmuştu.

Söz konusu girişim, Yemen hükümeti tarafından memnuniyetle karşılanırken Husiler ise girişimin yeni bir şey getirmediğini savunmuştu.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.