SAĞLIK BAKANLIĞI YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN GENELGE YAYINLADI

SAĞLIK BAKANLIĞI YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN GENELGE YAYINLADI

Mart 12, 2021 07:56
SAĞLIK BAKANLIĞI YENİ TEDBİRLERE İLİŞKİN GENELGE YAYINLADI
0

BEĞENDİM

Sağlık Bakanlığı, 76 şehirde 41 bin 552 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmesi üzerine kolları sıvadı. Dikkatli olunması konusunda uyarılar yapan bakanlık yeni tedbirlere ilişkin genelge yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, 76 şehirde 41 bin 552 kişide tespit edilen mutasyonlu virüse karşı önlemleri arttırdı, yeni COVID-19 tedbirlerini bir genelgeyle açıkladı.

İşte genelgenin ayrıntıları:

KAMUSAL ALANLARIN GİRİŞİNDE KİŞİ SAYISINI GÖSTEREN TABELA ASILACAK

“Ziyaret ve toplanmaların önlenmesine yönelik mesajlar medya ve sosyal medya kanalları kullanılarak, camilerde hutbeler yoluyla, muhtarlar ve toplumdaki kanaat önderleri vasıtasıyla anlatılacak. Kamusal alanların girişinde (Banka, PTT, market, pasaj, işhanı, AVM ve pazar gibi) içeride aynı anda bulunabilecek kişi sayısını gösteren tabela asılacak.

OKULLAR DENETLENECEK

Tüm kamusal alanlarda, işyerlerinde, toplu olarak bulunulan alanlara girişte HES kodu sorgulaması yapılacak. Tüm kamu ve özel hastaneler pandemi hazırlık planlarını yeniden değerlendirecek. Okullar denetlenecek.

Mahalle denetim ekiplerine ait ilçe planları ve çalışmaları değerlendirilecek ve mahalle atak hızı yüksek olan bölgelerde denetim sıklaştırılacak.”

SURİYELİ MİSAFİRLER  YAKINDAN TAKİP EDİLECEK

“Suriyeli misafirlerin yoğun olarak bulunduğu yerleşim yerlerinde vaka sayıları, sağlık kuruluşlarına başvuru ve alınan numune sayıları ve pozitiflik yüzdeleri ile ortalama temaslı sayıları yakından takip edilecek.” 

MUTANTASYONUN TESPİTİNE YÖNELİK ANALİZLER YAPILACAK

“İllerde virüste oluşabilecek yapısal değişikliklerin zamanında fark edilebilmesi amacıyla rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespitine yönelik analizin yapılması sağlanacak.”

Kaynak: Hürriyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.