SAĞLIK BAKANI KOCA: MUTASYONLU VİRÜS GÖRÜLEN İLLERİN SAYISI ARTTI

SAĞLIK BAKANI KOCA: MUTASYONLU VİRÜS GÖRÜLEN İLLERİN SAYISI ARTTI

Şubat 19, 2021 07:27
SAĞLIK BAKANI KOCA: MUTASYONLU VİRÜS GÖRÜLEN İLLERİN SAYISI ARTTI
0

BEĞENDİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından bir grup gazetecinin koronavirüs salgınına ilişkin yönelttiği soruları yanıtladı. Bakan Koca, açıklamasında; Mutasyonlu virüste il ve oran artışı olduğunu ve şu anda 37 farklı ilde mutasyon olduğunu belirtti. Ayrıca iki haftada bir en fazla artış ve düşüşün olduğu illerin açıklanacağını duyurdu.

Normalleşme dönemindeki yol haritasını anlatan Koca şunları söyledi:

“En fazla artış ve düşüşün olduğu iller olmak üzere ilk 5 ili her haftada yayınlamak istiyoruz. Dolayısıyla bir hafta öncesine göre illerdeki artışı ve düşüşü görmüş olacaksınız. Dört kriterle birlikte, ilin hangi kısımda olduğunu, neyin açılıp neyin kapanacağını bileceğiz. İki haftada bir bunu güncelleyeceğiz. 1 Mart’tan sonra herkes ilinde kafe, restoran, lokanta açılmalı açılmamalı mı söyleyecek zaten.

MUTASYONLU VİRÜSTE ARTIŞ YAŞANDI

“Mutasyonlu virüste il sayısı ve oran artışı var. Şu an 37 ilde mutasyon var. Bulaşıcılığı yüksek bir mutasyon bu. Yayılımı fazla ama hastalık etkisi artmış ya da azalmış değil. Karadeniz’deki artışın mutasyonla ilgisi yok. Düğünler, cenazeler, bir araya gelmeler gibi etkinliklerden kaynaklanıyor.”

Koca, Twitter’dan vaka sayısı en çok artan 5 ilin Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale olduğunu, en çok azalan illerin ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova, Bingöl olduğunu da duyurdu.

Kaynak: hürriyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.