RUSYA’NIN  KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

RUSYA’NIN KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK

Ocak 23, 2021 13:44
RUSYA’NIN  KORONAVİRÜS AŞISI TÜRKİYE’DE ÜRETİLECEK
0

BEĞENDİM

Rusya’nın koronavirüs salgınının önüne geçmek için  geliştirdiği  Sputnik V aşısının üretiminin, Türkiye’de yapılacağı bildirildi. Yapılan açıklamada, “RDIF, Türkiye’de Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye’nin önde gelen bir ilaç firması ile anlaşma imzaladı ve üretim için teknoloji transferine başlandı.” ifadelerine yer verildi. 

Rusya ile Türkiye arasında geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın korona virüse karşı geliştirdiği “Sputnik V” aşısının ortak üretimi konusunda görüşmelerin başladığı duyurulmuştu.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından yapılan açıklamada, iki ülke arasında ilk adımın atıldığı belirtildi.

“ANLAŞMA İMZALANDI”

Rusya ile Türkiye arasında aşının Türkiye’de ortak üretimi ile ilgili anlaşma yapıldığı bildirilerek, “RDIF, Türkiye’de Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye’nin önde gelen bir ilaç firması ile anlaşma imzaladı ve üretim için teknoloji transferine başlandı.” denildi.

“GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR”

Anlaşmaya göre, Türkiye’de yılda yarım milyon aşı üretiminin gerçekleşmesi planlanırken, ayrıca bu üretim hacminin arttırılmasına yönelik görüşmelerin sürdüğü ifade edildi.

Türkiye’de yapılan üretimin hem iç hem de dış pazara yönelik olacağı vurgulanarak, “Sputnik V aşısı hem Türkiye’deki iç pazara hem de diğer ülkelere tedarik edilecek.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.