PUTİN’DEN ‘DAĞLIK KARABAĞ’ ANLAŞMASI

PUTİN’DEN ‘DAĞLIK KARABAĞ’ ANLAŞMASI

Kasım 10, 2020 06:37
PUTİN’DEN ‘DAĞLIK KARABAĞ’ ANLAŞMASI
0

BEĞENDİM

Gelen bilgiye göre; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’a ilişkin bir anlaşma öne sürdü. Putin yaptığı açıklamada, Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00 itibariyle ateşkesin başladığını duyurdu. Putin ayrıca, “Varılan anlaşmalar, Dağlık Karabağ krizinin uzun vadeli ve kapsamlı çözümü için adil temelde, Ermeni ve Azerbaycan halklarının çıkarları doğrultusunda gerekli koşulları oluşturacak.” ifadelerini kullandı.

Putin, televizyon yayınında yaptığı açıklamada, AzerbaycanErmenistan ve Rusya’nın, Dağlık Karabağ meselesine ilişkin ortak açıklamayı kabul ettiğini bildirdi.

ATEŞKES BAŞLADI

“Azerbaycan ile Ermenistan arasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacaklar.” diyen Putin, Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya barış güçlerinin konuşlandırılacağını belirtti.

Yerinden edilmişlerin ve mültecilerin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserinin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere döneceğini aktaran Putin, esir ve cenazelerin değişiminin yapılacağını söyledi.

Bölgenin ulaşım bağlantılarında engellerin kaldırılacağını belirten Putin, “Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak.” dedi.

Putin, “Varılan anlaşmalar, Dağlık Karabağ krizinin uzun vadeli ve kapsamlı çözümü için adil temelde, Ermeni ve Azerbaycan halklarının çıkarları doğrultusunda gerekli koşulları oluşturacak.” ifadesini kullandı.

Kaynak: milliyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.