OXFORD’UN AŞISI İNGİLTERE’DE UYGULANMAYA BAŞLANDI

OXFORD’UN AŞISI İNGİLTERE’DE UYGULANMAYA BAŞLANDI

Ocak 4, 2021 10:26
OXFORD’UN AŞISI İNGİLTERE’DE UYGULANMAYA BAŞLANDI
0

BEĞENDİM

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın koronavirüse yönelik geliştirdiği aşı ilk kez İngiltere’de uygulamaya geçildi. İlk aşı 82 yaşındaki bir diyaliz hastasına yapıldı. Aşı yapılan vatandaş, “Bugün koronavirüs aşısını yaptırmaktan çok memnunum ve Oxford’da üretilmiş olmasından dolayı gurur duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’nın koronavirüse karşı geliştirdiği aşı, İngiltere’de ilk kez 82 yaşındaki vatandaşa yapıldı.

Brian Pinker adındaki kişinin, diyaliz hastası olduğu belirtildi. Pinker’a aşı, Churchill Hastanesi’nde uygulandı.

“DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM”

Tedavi gördüğü bir dönemde aşının kendisine “iç huzur” vereceğini düşündüğünü belirten Pinker, 48’inci evlilik yıl dönümünü şubat ayında kutlamayı dört gözle beklediğini söyledi.

Pinker, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“GURUR DUYUYORUM”

“Bugün koronavirüs aşısını yaptırmaktan çok memnunum ve Oxford’da üretilmiş olmasından dolayı gurur duyuyorum. Bugün hemşireler, doktorlar ve personel harikaydı.”

“DAHA ÇOK KİŞİYİ AŞILAMAYI BEKLİYORUZ”

Aşıyı uygulayan hemşire Sam Foster, “İlk Oxford aşısını, geliştirildiği yerden sadece birkaç yüz metre uzakta, Churchill Hastanesi’nde yapabilmek gerçek bir ayrıcalıktı. Gelecek haftalarda daha çok sayıda hastayı, sağlık ve bakım personelini Oxford aşısı ile aşılamayı bekliyoruz.” dedi.

“SALGINDAN KURTULMAK İÇİN  BİR DÖNÜM NOKTASI”

Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) İngiltere’nin Tıbbi Direktörü Profesör Stephen Powis, BBC News’e yaptığı açıklamada, Oxford-AstraZeneca aşısının dağıtımını “salgından kurtulmada bir diğer dönüm noktası” olarak tanımladı.

İNGİLTERE’NİN KORONAVİRÜS TABLOSU

İngiltere’de şimdiye kadar koronavirüs salgını kaynaklı 2 milyon 654 bin 779 vaka ve 75 bin 24 ölüm yaşandı.

Dünya genelinde ise 85 milyon 552 bin 271 kişiye virüs bulaşırken, 1 milyon 851 bin 706 kişi hayatını kaybetti. 60 milyon 521 bin 153 kişi ise sağlığına kavuştu.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.