MALEZYA SİNGAPUR’A TAZMİNAT ÖDEDİ

MALEZYA SİNGAPUR’A TAZMİNAT ÖDEDİ

Mart 30, 2021 07:40
MALEZYA SİNGAPUR’A TAZMİNAT ÖDEDİ
0

BEĞENDİM

Malezya ile Singapur arasında planlanan ancak teknik şartlardaki  anlaşmazlık nedeniyle durdurulan Hızlı Demir Yolu projesi için Malezya, iptal tazminatı olarak Singapur’a 77 milyon dolar ödeme yaptı

Malezya ile Singapur arasında Hızlı Tren Demir Yolu’nun (HSR) inşa edilmesi planlandı. Ancak teknik şartlardaki anlaşmazlık nedeni ile Malezya anlaşmayı önce askıya aldı, sonra erteledi, en sonunda da durdurduğunu açıkladı.

Malezya Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Singapur tarafıyla yapılan görüşmeler sonucu 77 milyon dolarlık tazminat ödemesinde anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Hızlı Tren Demir Yolu’nun (HSR) iptalinin iki ülke ilişkilerini olumsuz etkilemeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Malezya, Singapur ile iyi ilişkileri korumak ve iş birliğini güçlendirmek üzere kararlılığını sürdürecektir.” ifadesi yer aldı.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile Singapur arasında seyahati 90 dakikaya indirmek üzere 2016’da sözleşmesi imzalanan 350 kilometrelik Hızlı Tren Demir Yolu projesi, henüz inşaatına başlanmadan Eylül 2018’de Malezya’nın talebi üzerine askıya alınmıştı.

Proje müzakerelerinin 2020’de devam etmesi beklenirken koronavirüs salgını nedeniyle müzakereler yıl sonuna kadar ertelenmişti.

Malezya Başbakanlığı 1 Ocak 2021’de, proje sözleşmesinin Malezya’nın talebiyle iptal edildiği belirtilerek “İki ülkenin yönetimi, birtakım müzakereler yapmak üzere masaya oturmuş ve teknik detaylarda istenilen anlaşmaya varılamamıştır.” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.