KKTC’DEN ABD’DE YAŞANAN GERGİNLİĞE İLİŞKİN AÇIKLAMA

KKTC’DEN ABD’DE YAŞANAN GERGİNLİĞE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Ocak 7, 2021 13:52
KKTC’DEN ABD’DE YAŞANAN GERGİNLİĞE İLİŞKİN AÇIKLAMA
0

BEĞENDİM

ABD’de Trump’ın taraftarları tarafından yapılan protesto’ya KTTC Cumhurbaşkanlığı’ndan tepki geldi. Yapılan açıklamada, ABD’de başkanlık seçimlerinden sonra başlayan ve artarak devam eden, dün ise Kongre binasının göstericiler tarafından basılmasına kadar varan siyasi krizi endişeyle izliyoruz.” ifadelerini kullanarak endişe duyulduğunu belirttiler.

KKTC Cumhurbaşkanlığı, ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin polis barikatını aşarak Kongre binasına zorla girmesiyle çıkan olaylara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“ENDİŞEYLE İZLİYORUZ”

Açıklamada, “ABD’de başkanlık seçimlerinden sonra başlayan ve artarak devam eden, dün ise Kongre binasının göstericiler tarafından basılmasına kadar varan siyasi krizi endişeyle izliyoruz.”

“SÜKUNETİN SAĞLANMASINI DİLİYORUZ”

İlgili tüm tarafların makul ve sağduyulu davranacağına inanıyor, ABD’de erken zamanda, siyasi olgunluk içinde sükunetin sağlanmasını diliyoruz.” ifadesine yer verildi.

BAZI GÖSTERİCİLER SENATOYA GİRMİŞTİ

Washington DC’de polisle yaşanan çatışmalardan kısa süre sonra bazı göstericiler, Senato’ya girmişti.

Kongre’deki Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu oylamasının onay oturumuna ara verilmiş, oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Kongre üyeleri de binadan çıkarılmıştı.

4 GÖSTERİCİ HAYATINI KAYBETTİ

Trump’ın göstericilerden evlerine gitmesini istemesi üzerine kalabalık dağılmaya başlamış, ABD Kongresi’nin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra binanın güvenliğinin sağlandığını açıklamıştı.

ABD Kongresi’nin basılması sırasındaki olaylarda 4 kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.