DOLAR

31,0708

0.17%
EURO

33,6790

-0.05%
ALTIN(gr)

2.032,04

0,76%
BİST 100

9374.2

0,76%
KARADENİZ’DE AVCILIK AZALDI TEZGAHLAR BOŞ KALDI

KARADENİZ’DE AVCILIK AZALDI TEZGAHLAR BOŞ KALDI

Mart 19, 2021 10:26
KARADENİZ’DE AVCILIK AZALDI TEZGAHLAR BOŞ KALDI
0

BEĞENDİM

Son zamanlarda Karadeniz’de yeteri kadar av olmamasından dolayı Trabzon’da tezgahlar boş kaldı.

Kilosu 80 ile 100 lira arasında satılan kılıç balığı Trabzon’a giden balıklar arasında en fazla ilgi görülen balık türü oldu.Ege Denizi’nde avlanılan kılıç balığı satış için İstanbul’dan Trabzon’a getirildi

EN ÇOK İLGİ KILIÇ BALIĞINDA OLDU

Karadeniz’de bugünlerde yeterli avlanma olmayışı nedeniyle Trabzon Balık Hali’nde birçok esnafın tezgahı boş kaldı. Balık olmaması nedeniyle Trabzon’a satış için balıklar İzmir ve İstanbul gibi illerden getirilirken, balık halinde en çok ilgiyi ise Ege Denizi’nde avlanan ve Trabzon’da satışa sunulan kılıç balığı oldu.

KİLOSU 80 İLA 100 LİRA ARASI

Kılıç balığını tezgâhta satışa sunan balıkçı esnaflarından Ahmet Çoğalmış, “İstanbul’dan geldi, Ege Denizi’nde avlandı. Bu zamanlar kılıç balığının tam zamanı. Dolayısıyla Trabzon’da yavaş yavaş satışı artıyor. Kilosunu 80-100 lira arasında satıyoruz. Daha önce Trabzon’da tezgâhlarda pek görülmedi. Şu an sezonun sonlarına doğru yaklaştık. Hamsi biraz daha az çıkıyor. Pahalı oluyor kazancı fazla olmadığı için çoğu tezgâhlar da kapamak durumunda kalıyor. İri mezgit 60 lira, iyi hamsi 40 lira, istavrit 30-35 lira, Karadeniz Somonu 35 lira. Şu an genelde tezgahlarda bu tür balıklar satılıyor.” dedi.

KÜLTÜR BALIĞI FAZLA

Balıkçı esnaflarından Turgay Memiş ise hale balıkların genelde İstanbul ve İzmir taraflarından geldiğini belirterek “Şu an kısıtlı günlerde hamsi zaten bitmiştir. Tezgahları genelde kültür balıklarının yanı sıra istavrit, mezgit var. Fiyatlarda pek pahalı değil ancak vatandaş pek ilgi göstermiyor. Bazı tezgahların boş olmasının nedeni balığın pahalı olmasından kaynaklanıyor. Esnafın yarısından fazlası şu an kapatmış durumda. Yine de şükürler olsun tezgahlarımızda çeşitlerimiz var. İzmir, İstanbul tarafından gelen iri istavritimiz var kilosu 25 lira. Bunun yanı sıra Trabzon istavriti var kilosu 20 lira. Ege taraflarından gelen Kupez balığı kilosu 10 lira. Yine Ege’den gelen tombik balığımız var tanesi 25 lira.” diye konuştu.

BALIĞIN OLMAMASI ESNAFI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Balıkçı esnaflarından Mustafa Alsan da sezonun yavan geçtiğini ifade ederek “Hamsi olmayınca diğer balıkların değeri de fazla olmuyor. Balığın olmaması esnafı olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla balık olmayınca bazı esnaf arkadaşlarımız mecburen kapatmak durumunda kalıyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.