İSPANYA’DA OHAL’İN 6 AY DAHA UZATILMASINA KARAR VERİLDİ

İSPANYA’DA OHAL’İN 6 AY DAHA UZATILMASINA KARAR VERİLDİ

Ekim 30, 2020 06:35
İSPANYA’DA OHAL’İN 6 AY DAHA UZATILMASINA KARAR VERİLDİ
0

BEĞENDİM

İspanyol Meclisi’nin verdiği karar üzerine, Koronavirüs salgınında vakaların yüksek rakamlarda seyretmesiyle alınan olağanüstü hal kararı, sayıların tekrar yükselişe geçmesiyle ve önlemlerin devam etmesi gerekçesiyle 9 Mayıs’a kadar uzatıldı.

Koronavirüs salgının etksini sürdürdüğü Avrupa ülkelerinde yeni önlemler alınmaya başladı.

Avrupa’da yükselişini sürdüren koronavirüs salgını için ülkelerin aldığı önlemler artıyor.

Kıtada en çok kayıp veren ülkelerden biri olan İspanya’da olağanüstü hal  uzatıldı. Ülkede OHAL 9 Mayıs’a kadar devam edecek.

OHAL’in uzatılmasıyla ilgili mecliste yapılan oylamada 350 milletvekilinden 194’ü “evet”, 99’u “çekimser” ve 53’ü “hayır” oyu kullandı.

Ayrıca Başbakan Pedro Sanchez’in iki ayda bir genel kurulda korona ile ilgili gelişmeler konusunda meclisi bilgilendirmesi için ek karar alındı.

“ZAMAN ÖNLEMLERİ HAFİFLETME ZAMANI DEĞİL”

Oylama öncesinde konuşan Sağlık Bakanı Salvador İlla, “Zaman, önlemleri hafifletme zamanı değil. Önümüzde çok daha zor aylar var.” dedi.

“Olağanüstü hal gerekli çünkü çok endişe verici bir durumla karşı karşıyayız.” diyen İlla, uzun ve geçmiş yıllardan farklı bir kışın kendilerini beklediğini ifade etti.

Oylamada çekimser kalan ana muhalefetteki sağcı Halk Partisi (PP) ve “hayır” oyu kullanan aşırı sağcı Vox Partisi ise Kovid-19 salgınını yönetiminden dolayı hükümeti sert dille eleştirdi.

İspanya’da yasalar gereği OHAL en fazla 15 gün geçerli olurken ülke demokrasi tarihinde ilk kez meclisin onayıyla 6 ay geçerli olacak şekilde OHAL ilan edildi.

İSPANYA’DA KORONAVİRÜSE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı.

İkinci kez ilan edilen ve 25 Ekim’den itibaren geçerli olan OHAL’de ise ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı getirilerek, en fazla 6 kişiye kadar toplanma izni verildi.

Hükümet, serbest dolaşım kısıtlamaları ile diğer ek önlemlerde yetkiyi şimdilik özerk yönetimlere bırakıyor.

Sağlık Bakanlığının dün açıkladığı son verilerine göre Kovid-19’da ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 136 bin 503’e çıkarken, salgından 35 bin 466 kişi hayatını kaybetti.


Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.