İSPANYA’DA KORONAVİRÜS SALGINI YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

İSPANYA’DA KORONAVİRÜS SALGINI YAYILMAYA DEVAM EDİYOR

Kasım 12, 2020 08:30
İSPANYA’DA KORONAVİRÜS SALGINI YAYILMAYA DEVAM EDİYOR
0

BEĞENDİM

İspanya’da OHAL’e rağmen koronavirüs salgını yayılmaya devam ediyor. Son 1 günde 19 bin 96 kişinin daha enfekte olmasıyla vaka sayısı 1 milyon 417 bin 709’a yükseldi. Virüs 349 kişinin daha canını aldı. Böylelikle toplam vefat sayısı da 40 bin 105 oldu.

İspanya’da, Sağlık Bakanlığının güncellediği verilere göre, dün 411 ile koronavirüste ikinci dalga döneminde şimdiye kadar açıklanan en yüksek ölü sayısı bugün 349’a geriledi.

Bakanlık, son 7 günde 1241 kişinin salgından hayatını kaybettiğini ve toplam sayının 40 bin 105’e çıktığını duyurdu.

TOPLAM VAKA SAYISI 1 MİLYON 417 BİNİ GEÇTİ

Ayrıca dün 1 milyon 398 bin 613 olarak açıklanan toplam vaka sayısının son 24 saatte 19 bin 96 artışla 1 milyon 417 bin 709’a çıktığı kaydedildi.

OHAL DEVAM EDİYOR

Koronavirüse karşı 25 Ekim’den bu yana olağanüstü halin (OHAL) ilan edildiği İspanya’da özerk bölgelere göre değişiklik gösteren serbest dolaşım kısıtlamaları, gece sokağa çıkma yasağı, bar ve restoranların sadece eve sipariş için açık tutulmaları, amatör spor müsabakalarının ertelenmesi, en fazla 6 kişiye toplanma izni verilmesi gibi önlemler uygulanıyor.

YENİ ÖNLEMLER ALINIYOR

Bu arada sol koalisyon hükümeti, 23 Kasım’dan itibaren geçerli olacak şekilde riskli ülkelerden gelen yabancı yolculardan 72 saat önce yapılmış PCR negatif test sonucu isteme kararı aldı.

YABANCI VATANDAŞLAR TEST YAPACAK

İspanya’ya giriş yapmak isteyen yabancıların, İspanyolca veya İngilizce olan test sonucunun orijinalini yanlarında taşımak zorunda olduğu ve ülkeye girişte talep edilebileceği bildirildi.

MASKE VERGİSİNDE DÜŞÜŞ YAŞANABİLİR

Ayrıca Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, gelecek Bakanlar Kurulu toplantısında, maskelerde katma değer vergisinin yüzde 21’den yüzde 4’e düşürülmesi kararının alınacağını duyurdu.

Koronavirüse karşı en çok kullanılan modellerden olan ameliyat maskeleri İspanya’da şu anda 50’lik kutularda 24 ila 30 avroya satılırken, ülkede tartışma konusu olan yüksek fiyatların vergi indirimiyle azaltılması hedefleniyor.

PORTEKİZ’DE 1 GÜNDE 82 KİŞİ ÖLDÜ

Portekiz Sağlık Bakanlığı, salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük ölü sayısını açıkladı.

Bakanlık, koronavirüsten son 24 saatte 82 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 bin 935 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.

Ülkede koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 103’e, toplam vaka sayısı da 192 bin 172’ye çıktı.

Portekiz’de hafta başından itibaren uygulanmaya başlanan OHAL kapsamında salgının yoğun görüldüğü yerlerde serbest dolaşım kısıtlamaları getirilip, halktan zorunlu olmadıkça gece sokağa çıkmaması isteniyor.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.