İRAN’DA 4 KİŞİ ‘İSYAN ÇIKARMAK’ SUÇU İLE  İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDI
  • BUGUN GAZETESİ
  • dünya
  • İRAN’DA 4 KİŞİ ‘İSYAN ÇIKARMAK’ SUÇU İLE İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDI

İRAN’DA 4 KİŞİ ‘İSYAN ÇIKARMAK’ SUÇU İLE İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDI

Mart 2, 2021 08:00
İRAN’DA 4 KİŞİ ‘İSYAN ÇIKARMAK’ SUÇU İLE  İDAM CEZASINA ÇARPTIRILDI
0

BEĞENDİM

Gelen son dakika haberine göre; İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı olan Ahvaz kentinde, 4 kişi ‘isyan çıkarmak’ suçundan dolayı Sepidar Cezaevi’nde idam cezasına çarptırıldı

İran’ın güneybatısındaki Huzistan eyaletine bağlı Ahvaz kentinde 4 kişinin “isyan çıkarmak” suçlamasıyla idam edildiği öğrenildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (Hrana), Casım Haydari, Ali Hosarci, Hüseyin Silavi, Nasır Hafacıyan adlı 4 kişinin “isyan çıkarmak” suçlamasıyla Ahvaz’daki Sepidar Cezaevi’nde pazar günü idam edildiğini duyurdu.

Söz konusu kişilerin Ahvaz’da iki karakola saldırma suçlamasıyla 2017 yılında güvenlik güçlerince tutuklandığı ve yargılamalar sonucu Ahvaz Devrim Mahkemesi tarafından idam cezasına çarptırıldığı belirtildi.

AÇLIK GREVİ YAPTIKLARI SÖYLENDİ

İdamların, Yüksek Mahkeme tarafından onaylanmasının ardından pazar günü, mahkumların aileleri ile son görüşmelerinden kısa bir süre sonra gerçekleştiği bildirildi.

Öte yandan, Casım Haydari, Ali Hosarci, Hüseyin Silavi ile 28 Ocak’ta idam edilen Ali Matiri’nin görüş yasağı ve yetkililerin kötü muamelesini protesto etmek için ocak ayında dudaklarını dikerek açlık grevi yaptıkları kaydedildi.

TERÖRİST FAALİYETLER SUÇLAMASI YAPILDI

Güvenlik güçlerine yakın bazı medya kuruluşları ise söz konusu kişilerin “terörist faaliyetler” suçlaması nedeniyle idam edildiğini savundu.

İran resmi haber ajansı IRNA, Casım Haydari’nin “Ahvaz Milli Direnişi” çatısı altında faaliyet gösteren ayrılıkçı El-Ahvaziye (Ahvaz Özgürlükçü Arap Hareketi) örgütünün “asli unsurlarından” olduğunu kaydederek, Suriye’de faaliyet gösteren El Nusra örgütü ile bağlantılı olduğunu ileri sürdü.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.