İRAN CUMHURBAŞKANI’NDAN ŞOK TRUMP AÇIKLAMASI

İRAN CUMHURBAŞKANI’NDAN ŞOK TRUMP AÇIKLAMASI

Aralık 24, 2020 14:21
İRAN CUMHURBAŞKANI’NDAN ŞOK TRUMP AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

Donald Trump’ın ABD Başkanlık seçimlerini kaybetmesi üzerinde İran’la arasında gerilim yükselmişti. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptığı açıklamada Trump’ı Saddam’a benzeterek, “Tarihte halklara savaş dayatan iki çılgın yaratık var. Biri Saddam, diğeri Trump. Saddam askeri savaş, Trump ekonomik savaş dayattı bize.”  ifadelerini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

“TRUMP BİZE EKONOMİK SAVAŞ DAYATTI”

ABD Başkanı Donald Trump’ı yine 2003’te devrilen ve 2006’da idam edilen Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’e benzeten Ruhani, “Tarihte halklara savaş dayatan iki çılgın yaratık var. Biri Saddam, diğeri Trump. Saddam askeri savaş, Trump ekonomik savaş dayattı bize.” dedi.

“SADDAM’DAN DAHA İYİ BİR KADERİ OLMAYACAK”

1980-88 arasındaki Irak-İran savaşında İran’ın birlik beraberlik içinde durarak Saddam’ı yendiğini söyleyen Ruhani,  “O delinin idam edildiği günü de gördük. Trump’ın, Saddam’dan daha iyi bir kaderi olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası platformlarda İran’a karşı ABD’nin yalnız kaldığını ve istediklerini yaptıramadığını belirten Ruhani, “Yaptırımların halkımızı rahatsız etmesine rağmen hedeflerine ulaşmasına izin vermedik ve etkilerini azaltmaya çalışmalıyız.” şeklinde konuştu.

TRUMP’TAN BİDEN AÇIKLAMASI

İran Cumhurbaşkanı, açıklamalarında, Trump’ın yerine ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın İran’la nükleer anlaşmaya geri döneceği beklentisinin altını çizdi.

Biden, nükleer anlaşmayı imzalayan önceki ABD Başkanı Barack Obama’nın 8 yıl Başkan Yardımcılığını yapmıştı.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.