İNGİLTERE’DE KORONİVÜS KISITLAMASI 251 MİLYAR STERLİN’E MAL OLDU

İNGİLTERE’DE KORONİVÜS KISITLAMASI 251 MİLYAR STERLİN’E MAL OLDU

Mart 22, 2021 14:17
İNGİLTERE’DE KORONİVÜS KISITLAMASI 251 MİLYAR STERLİN’E MAL OLDU
0

BEĞENDİM

Ekonomik ve İş Araştırma Merkezi, Covid-19 tedbirlerinin 251 milyar sterline mal olduğunu açıkladı.

İngiltere’de, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan kısıtlama tedbirlerinin ülke ekonomisine maliyetinin son bir yılda arttığı ve bundan dolayı insanların işsiz kaldığı belirtildi.

Merkezi Londra’da bulunan Ekonomi ve İş Araştırmaları Merkezi’nden (CEBR) yapılan açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle Mart 2020’de başlayan karantina tedbirlerinin bu yılın mart ayına kadar ülke ekonomisine maliyetinin 251 milyar sterlin seviyesinde olduğu belirtildi.

LONDRA’DA KAYIP BÜYÜK

Açıklamada, yapılan araştırmaya göre, Mart 2020’den bu yana ekonomik aktivitede en büyük kaybın 51 milyar 400 milyon sterlin ile başkent Londra’da yaşandığı, bunu 34 milyar 700 milyon sterlin ile ülkenin güneydoğu bölgesinin takip ettiği bildirildi.

İŞSİZLİK ARTTI

CEBR Ekonomisti Sam Miley, konuya ilişkin değerlendirmesinde, tüketimin düştüğünü, işletmelerin hâlâ kapalı olduğunu belirterek, “Çok sayıda insan işsiz kaldı. Binlerce insanın hayatını kaybetmesinin yanı sıra tüm bu faktörler İngiliz ekonomisi için büyük bir maliyet oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

YIL SONUNDA TOPARLANMA BEKLİYORUZ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, 15 Mart 2021’de yaptığı açıklamada, İngiliz ekonomisinin bu yılın sonunda salgın öncesi seviyesine yeniden ulaşacağını söylemişti.

İngiltere’nin ekonomisi koronavirüs kısıtlamalarından olumsuz etkilendi.

kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.