İNGİLTERE’DE 2 FARKLI MUTASYON DAHA TESPİT EDİLDİ

İNGİLTERE’DE 2 FARKLI MUTASYON DAHA TESPİT EDİLDİ

Şubat 10, 2021 07:10
İNGİLTERE’DE 2 FARKLI MUTASYON DAHA TESPİT EDİLDİ
0

BEĞENDİM

İngiltere’de hükümete bağlı bilim kurulu, yaptığı açıklamada; ülkede koronavirüsün mutasyona uğramış iki türünün daha tespit edildiğini ve araştırmaya devam edildiğini duyurdu.

İngiltere’den dünyaya yayılan koronavirüsün mutasyona uğramış türlerine iki farklı tür daha eklendi.

Ülkede hükümete bağlı kurul, iki farklı tür daha tespit edildiğini açıkladı.

ARAŞTIRMA DEVAM EDİYOR

Yapılan açıklamada, bulunan mutasyonlardan birinin endişe verdiği kaydedilirken diğerinin henüz araştırılma safhasında olduğu ifade edildi.

İki mutasyonun da Güney Afrika ve Brezilya varyantlarıyla benzerlik taşıdığı belirtildi.

BBC Türkçe’nin Reuters’tan aktardığına göre, Bristol’da bulunan mutasyon Yeni Ortaya Çıkan Solunum Virüs Tehditleri Danışma Kurulu tarafından ‘endişe verici’ olarak nitelendirildi.

Liverpool’da bulunan diğer varyantın ise araştırıldığı kaydedildi.

Yeni varyantlarda E484K tipi mutasyon gözlemlendi; bu da mutasyonun koronavirüsün ‘spike proteini’ olarak adlandırılan, virüsün hücrelere yapışmasını ve içine girmesini sağlayan diken benzeri çıkıntılarda meydana geldiğine işaret ediyor.

76 YENİ VAKA GÖRÜLDÜ

Bu mutasyon Güney Afrika ve Brezilya varyantlarında da gözlemlenmişti.
İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE), yeni varyantlardan kaynaklanan 76 vakanın tespit edildiğini, aşıların bu varyantlara karşı etkili olacağından emin olduklarını belirtti.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.