IMF’DEN 650 MİLYAR DOLARLIK PLAN

IMF’DEN 650 MİLYAR DOLARLIK PLAN

Mart 24, 2021 08:50
IMF’DEN 650 MİLYAR DOLARLIK PLAN
0

BEĞENDİM

Küresel ekonomiler koronavirüs salgınının etkisiyle olumsuzluklar yaşarken, ekonomiye yön veren uluslararası kurumlar da ellerindeki imkanları ülkelerin lehine değerlendirme arayışına girdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, özel çekme hakları (SDR) olarak adlandırılan rezerv para biriminin tahsisinin görüşüldüğünü belirterek, 650 milyar dolarlık yeni tahsisin değerlendirilmesi için haziran ayına kadar İcra Direktörleri Kurulu’na resmi bir teklif sunmayı planladığını bildirdi.

IMF Başkanı Georgieva, onaylanması halinde yeni SDR tahsisinin ülkelerin borç yükünü artırmadan önemli bir likidite sağlayacağını vurguladı.

Yeni SDR tahsisinin tüm üye ülkelere fayda sağlayacağına dikkati çeken Georgieva, söz konusu tahsisin koronavirüs salgının neden olduğu krizde küresel toparlanmayı destekleyeceğini kaydetti.

GEORGİEVA; “YENİ TAHSİSİN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN RESMİ BİR TEKLİF SUNMAYI PLANLIYORUM”

Georgieva, “IMF üyesi ülkelerin uzun vadeli küresel rezerv ihtiyaçlarının değerlendirmesine dayalı olarak ve Anlaşma Maddeleri ile IMF’nin yetki alanıyla tutarlı olarak, haziran ayına kadar İcra Direktörleri Kurulu’na 650 milyar dolarlık yeni tahsisin değerlendirilmesi için resmi bir teklif sunmayı planlıyorum.” ifadesini kullandı.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.