HOLLANDA’DA 19 OCAK’A KADAR KARANTİNA

HOLLANDA’DA 19 OCAK’A KADAR KARANTİNA

Aralık 15, 2020 08:54
HOLLANDA’DA 19 OCAK’A KADAR KARANTİNA
0

BEĞENDİM

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, yaptığı açıklamada Hollanda’da koronavirüs salgının yükselişe geçmesi üzerine 19 Ocak’a kadar karantina uygulaması yapılacağı söylendi. Rutte ayrıca, karantina boyunca diş poliklinikleri ve fizik tedavi merkezlerinin dışında birçok işletmelerin kapalı olacağını duyurdu.

Koronavirüsle mücadeleye devam eden Hollanda, yılbaşının da yaklaşması ile birlikte ülke genelinde karantina kararı aldı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ulusa sesleniş konuşmasında, karantinanın bugünden itibaren başlayacağını ve 19 Ocak’a kadar süreceğini duyurdu.

HANGİ İŞLETMELER AÇIK OLACAK ?

Başbakan Rutte, ülkede karantina boyunca diş poliklinikleri ve fizik tedavi merkezleri hariç spor salonları, havuzlar, saunalar gibi birçok işletmenin kapatılacağını ifade etti. Rutte, Çarşamba gününden itibaren ilk ve ortaöğretim kurumlarının da kapanarak uzaktan eğitime geçeceğini belirtti.

“25 ARALIK’TAN SONRA…”

Rutte, çocuk bakım merkezlerinin de kapanacağını, fakat görevli aileler için merkezlerin açık olacağını ifade ederken, otellerin açık olacağını fakat misafirlerine yiyecek ve içecek servisi yapamayacaklarını açıkladı. Başbakan Rutte, halkı 25 Aralık’tan itibaren mümkün olduğunca evde kalmaları ve ikiden fazla ziyaretçi kabul etmemeleri konusunda uyardı.

“GÜÇLÜ ÖNLEMLERE İHTİYACIMIZ VARDI”

Hollanda Salgın Yönetimi Üyesi Mikrobiyolog Prof. Dr. Marc Bonten, karantina kararı hakkında yaptığı açıklamada, okulları ve kreşleri kapatma kararının Hollanda hükümetinin koronavirüs rakamlarını ne kadar ciddiye aldığının bir işareti olduğunu belirtti.

Bounten, “Okulları kapatma fikrini masaya yatırdık. Fakat bu fikri uygulayıp uygulamama konusunda bir tavsiyede bulunmadık. Kesin bir tavsiye vermedik. Çok endişelendiğimizi ve güçlü önlemlere ihtiyaç olduğunu belirttik. Küçük çocuklar virüsün yayılmasına çok fazla bir katkı sağlamıyorlar, bu nedenle ani etki küçük olacaktır. Bu kararın alınmasının ana nedeni ebeveynlerin evde kalması ve çok fazla seyahat etmemesidir”ifadelerini kullandı.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.