FAHRETTİN KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: İKİNCİ DOZ AŞILAMA

FAHRETTİN KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: İKİNCİ DOZ AŞILAMA

Şubat 11, 2021 07:45
FAHRETTİN KOCA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA: İKİNCİ DOZ AŞILAMA
0

BEĞENDİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada,  şimdiye dek kadar 2 milyon 800 bin kişinin korona virüs aşısı olduğunu, bugün itibariyle ikinci doz aşılama başlayacağını duyurdu.  Bakan Koca açıklamasında, Çok yakında hayatımızı planlamamız mümkün olacak.” dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün bir araya geldi.

Bakan Fahrettin Koca, toplantının ardından kameraların karşısına geçti.

Salgına yönelik açıklamalarda bulunan Bakan koca; aşı uygulamalarını ve yerli aşı çalışmalarını ele aldı.

“GELECEĞE ADIM ADIM İLERLİYORUZ”

Bakan Koca, şu ifadelere yer verdi:

Sizlere öngörülebilir bir program sunabilmek için aşı programını ele alıyoruz. Çok yakında hayatımızı planlamamız mümkün olacak. İş yerimiz ne zaman açılabileceklerini, öğrencilerimiz okullarına hangi şartlar altında kavuşacaklarını öğrenebileceklerdir.

Pazartesi gününden itibaren il bazında 7 günlük vaka sayılarının ortalaması canlı olarak yayınlanacak. Böylelikle gerektiğinde il hıfzıssıhha kurullarımız bölgesel olarak karar alabilecekler. Salgın yönetiminde yeni dönemin adı yerinde karar dönemidir. Salgının bizi daha fazla yıpratmasına izin vermeyeceğiz. Esnaf, öğretmen, sağlık çalışanımızın önünü göreceği geleceğe adım adım ilerliyoruz.

“İLK DOZ AŞI UYGULAMASI BAŞLADI”

Tedbirlerle birlikte uymalıyız. Bazılarımız uyarak başarımızı sürdürmemiz mümkün değil. Ülkemizin salgın yönetimindeki en büyük gücü vatandaşlarımızın uyumudur. Hep birlikte mücadeleye devam edecek, aydınlık geleceğimize en kısa sürede kavuşacağız. 28 gün önce sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı aşı programımızda bugün itibariyle 2 milyon 800 bin aşkın vatandaşımızın ilk doz aşaması tamamlandı.

“AMACIMIZ NÜFUSUN EN AZ YÜZDE 60’INI AŞILAMAK”

Yarından itibaren ilk aşılanan grubumuzun ikinci doz aşılarına başlıyoruz. Amacımız hedef nüfusumuzun en az yüzde 60’ını aşılamaktır. Nüfusumuzun yüzde 3,5’unu aşılamış olmamız birçoğumuza az bir oran gibi gelebilir. Aşı üreticisi ülkelerden biri olan Almanya’da bu oranın yüzde 3,7 olduğunu göz önünde bulundurursak ülkemizin başarısı daha iyi anlaşılacaktır. Küresel basından da takip edilebileceği üzere aşı tedarikinde tüm ülkeler zorluk yaşamaktadır. Buna ürettiği aşılar kullanıma giren ülkeler de dahildir.

“YERLİ AŞIDA FAZ 2 GÖNÜLLÜLERE UYGULANMAYA BAŞLANDI”

Yerli aşı projelerimizi gün be gün takip ederek gayret sarf ettik. Şu an 17 aşı adayımız var. Bugün faz 2 için gönüllülerin aşılanmaya başladı. Umudunu bu topraklara bağlamış ülkeler için de son derece değerlidir. Ardı sıra gelen mutasyon haberleri yeni sorular ve yeni sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

“TEDBİRLERE VE KISITLAMALARA SIKI SIKIYA RİAYET ETMELİYİZ”

Bilim Kurulumuzun tavsiyesi, kısıtlamaların hafifletilmesinde acele edilmeden vaka seyrinin takip edilmesi yönünde. Yeni bir tedbir ilavesi şu an öneri olarak düşünülmüyor. Var olan tedbirlerin devamı öneriliyor. Önümüzdeki sınırlı günleri maske, mesafe ve temizlik kurallarının yanı sıra genel tedbirlere ve kısıtlamalara sıkı sıkıya riayet ederek atlatmalıyız.”

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.