ESAD REJİMİ İDLİB’E SALDIRDI:1 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

ESAD REJİMİ İDLİB’E SALDIRDI:1 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

Kasım 7, 2020 07:09
ESAD REJİMİ İDLİB’E SALDIRDI:1 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ
0

BEĞENDİM

Gelen bilgiye göre, Esad rejiminin İdlib’in güney kırsalındaki Eriha ilçe merkezine düzenlediği saldırı sonucunda 4 yaşındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti.

Beşşar Esad rejimi güçleri, İdlib’in güney kırsalındaki Eriha ilçe merkezini topçu saldırılarıyla hedef aldı.

1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) medya sorumlularından Hasan el Ahmed, yaptığı açıklamada, söz konusu bombardımanda 4 yaşındaki bir kız çocuğunun öldüğünü bildirdi.

İDLİB NE DURUMDA ?

Türkiye, Rusya ve İran arasında 4-5 Mayıs 2017’de gerçekleşen Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam’daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturuldu.

Ancak rejim ve İran destekli teröristler, Rusya’nın hava desteğiyle 4 bölgeden 3’ünü ele geçirip İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için Soçi’de ek mutabakata vardı.

Rusya ve rejim güçleri, Mayıs 2019’da tüm bölgeyi ele geçirmek için operasyonlara başladı ve İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde çok sayıda büyük yerleşimi ele geçirdi.

Son olarak Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yeni bir mutabakat sağlandı.

Rejim güçlerinin zaman zaman ihlal ettiği ateşkes büyük ölçüde korunuyor. 2017-2020 döneminde yaklaşık 2 milyon sivil, Rusya ve rejim güçlerinin saldırılarında Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.