ELEKTRİK ÜRETİMİNDE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ KÖMÜRÜ GEÇTİ

ELEKTRİK ÜRETİMİNDE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ KÖMÜRÜ GEÇTİ

Mart 29, 2021 08:35
ELEKTRİK ÜRETİMİNDE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİ KÖMÜRÜ GEÇTİ
0

BEĞENDİM

Dünya’da rüzgar güneş enerjisi santrallerinden sağlanan elektrik 314 teravatsaat artarken, kömürden elektrik üretiminden yüzde 4 ile 316 teravatsaatle rekor düşüş getirdi.

Dünyada yenilenebilir enerji arttıkça fosil yakıtlardan yararlanma oranı azalıyor. Geçen yıl rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinden sağlanan elektrik üretimi yüzde 15 artarken, kömürden elektrik üretiminde yüzde 4 rekor düşüşe neden oldu.

Merkezi Londra’da bulunan iklim ve enerji odaklı bağımsız düşünce kuruluşu Ember, Küresel Elektrik Görünümü 2021 başlıklı raporunu yayınladı.

ELEKTRİK TALEBİ GEÇEN YIL YÜZDE 0.1 AZALDI

Rapora göre, koronavirüs salgını geçen yıl küresel elektrik talebindeki artışın durmasına yol açtı. Dünya elektrik talebi geçen yıl yüzde 0,1 azalışla, 2008-2009 finansal krizinden sonra ilk kez düşüş gösterdi.

Geçen yıl talepteki yavaşlamaya rağmen rüzgar ve güneş enerjisi, salgına karşı diğer kaynaklara göre daha büyük direnç gösterdi.

Geçen yıl dünyadaki toplam elektrik üretimi 25 bin 850 teravatsaat seviyesinde gerçekleşirken, rüzgar ve güneş enerjisinden sağlanan elektrik 2 bin 435 teravatsaat oldu.

RÜZGAR VE GÜNEŞ ELEKTİRİK ÜRETİMİNDE YAKLAŞIK YÜZDE 10’U OLUŞTURDU

Böylece rüzgar ve güneş, 2020’de küresel elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturdu.

Rapora göre, rüzgar ve güneş enerjisinin toplam elektrik üretimindeki payının artmasında elektrik talebinin salgın nedeniyle yavaşlaması etkili olurken, talebin yeniden artışa geçmesiyle dünyada daha fazla rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesinin oluşturulmasına ihtiyaç duyuluyor.

Rüzgar ve güneş enerjisinden elektrik üretimi geçen yıl dünyada 314 teravatsaat (yüzde 15) arttı. Bu artış, İngiltere’nin bir yıllık toplam elektrik üretiminin üzerinde gerçekleşti.

Geçen yıl kömürden elde edilen toplam elektrik ise 8 bin 736 teravatsaat oldu.

ELEKTRİK SEKTÖRÜ KAYNAKLI EMİSYONLARDA  YÜZDE 2 ARTIŞ GÖSTERDİ

Dünyada kömürden elektrik üretimi düşmesine rağmen Çin, kömürden elektrik üretiminde artış görülen tek G20 ülkesi oldu ve bu alanda yüzde 53 payla en önde yer aldı. Öte yandan, geçen yıl kömürden elektrik üretimindeki düşüşe rağmen, elektrik sektöründen kaynaklanan emisyonlar Paris Anlaşması’nın imzalandığı 2015’e göre yüzde 2 artış gösterdi.

Kaynak: ensonhaber.com

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.