CHP BAŞKANI KILIÇDAROĞLUN’DAN MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

CHP BAŞKANI KILIÇDAROĞLUN’DAN MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI

Aralık 11, 2020 08:35
CHP BAŞKANI KILIÇDAROĞLUN’DAN MUHARREM İNCE AÇIKLAMASI
0

BEĞENDİM

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin parti kurma düşüncesine ilişkin yaptığı açıklamada destekleyeceğini belirterek olumlu söylemlerde bulundu. Kılıçdaroğlu açıklamasında “Güçlendirilmiş parlamenter sistem gelirse niye karşı çıkalım ki. Tek tek taahhüt edilecek, tek tek takvimlendirilecek, şu tarihte şu, şu tarihte şu olursa destekleriz. Niye vermeyelim” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın parlamenter sisteme dönmek istemesi halinde destek vereceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağına ilişkin açıklamasına da “Bir insan CHP içinde mutlu değilse, izlediği politikaları benimsemiyorsa ayrılıp ayrı parti kurabilirim diyebilir” değerlendirmesi yaptı.

Kılıçdaroğlu, Medyascope kanalında gazeteci Ruşen Çakır’ın gündeme ilişkin sorularına özetle şu yanıtları verdi:

“BAZI YERLER BİZİ DİNLİYOR”

(Devlet sizi dinliyor mu?) Devlete duyduğum saygı dolayısıyla devlet dinliyor demek istemem ama bazı yerler bizi dinliyor. Bunu gayet iyi biliyorum.

(Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?) Millet ittifakı olarak konuşmadan; her parti tek aday mı gösterecek, yoksa ayrı ayrı aday mı gösterecek, cumhurbaşkanının yetkileri ne olacak, güçlendirilmiş parlamenter sistem içinde cumhurbaşkanının ağırlığı ne olacak, başbakanın ağırlığı ne olacak?

MUTLU DEĞİLSE PARTİ KURAR

(Muharrem İnce’nin yeni parti kuracağını açıklaması) Olabilir. Parti kurmanın kuralları vardır, gider İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyi verir ve partinizi kurarsınız.

(Mustafa Sarıgül de parti kuruyor) Olabilir, iki de çıkar, üç de çıkar, olabilir. Özel bir karşıtlığımız yok. Bir insan CHP içinde mutlu değilse, izlediği politikaları benimsemiyorsa ayrılıp ‘ayrı parti kurabilirim’ diyebilir. Geçmişte de birçok sayıda… (İnce son cumhurbaşkanı adayınızdı) Evet olabilir parti kurabilir. Bizim bu konuda söyleyeceğimiz başka bir şey yok.

(CHP’de taciz iddiaları) Gereği yapıldı. Biz hangi konu olursa olsun, ahlaki, hukuki ne olursa olsun temel değerlerimizle çelişirse o kişiyi alıp kapının önüne koyarız.

TAKVİMLENDİRİLECEK

(Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ittifakı demişti. Güçlendirilmiş parlamenter sistem noktasına gelirse, bunu tartışır mısınız? Güven nasıl tesis edilecek?) Türkiye ittifakı, güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönülmesi, ekonomide liyakatın olması, yargının bağımsız olması… Bunları söylemek yetmez. Bunlar tek tek yazılacak, takvimlendirilecek, böyle olursa destekleriz. Niye vermeyelim… Ama şunu biliyorum: Erdoğan’ın bu söylemleri yaptırımlar öncesi dillendirilen söylemlerdir.

(Bahçeli’nin partinize ve şahsınıza yönelik sözleri) Bahçeli’nin cumhur ittifakında üstlendiği rol, o beni gülümsetiyor. Okurken gülümsüyorum.”

Kaynak: hürriyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.