BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ PSAKİ: NİYETİ BU DEĞİL

BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ PSAKİ: NİYETİ BU DEĞİL

Mart 30, 2021 07:59
BEYAZ SARAY SÖZCÜSÜ PSAKİ: NİYETİ BU DEĞİL
0

BEĞENDİM

ABD Başkanı Joe Biden’ın Kuzey Kore Lideri Kim Jong- un ile görüşüp görüşmeyeceği merak ediliyordu. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı açıklamada; “Bence yaklaşımı oldukça farklı olacak ve niyeti bu değil.” ifadelerini kullanarak konuyla ilgili görüşünü belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, selefi Donald Trump’ın yaptığı gibi Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile görüşüp görüşmeyeceği gündeme geldi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı.

Psaki’ye, Biden’ın Kuzey Kore’ye diplomatik yaklaşımının “Kim ile masaya oturmayı” kapsayıp kapsamayacağı soruldu.

“NİYETİ BU DEĞİL”

Sözcü Psaki, “Bence yaklaşımı oldukça farklı olacak ve niyeti bu değil.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore, geçen hafta yeni kısa menzilli balistik füze fırlatmış, gelişme üzerine Washington tarafından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (UNSC) yaptırım komitesinin toplanması talep edilmişti.

KUZEY KORE’DEN BİDEN AÇIKLAMASI

Biden, perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin füze denemelerine rağmen Kuzey Kore ile diplomasi kapılarını açık tuttuğunu söyledi. Ancak Pyongyang durumu tırmandırırsa yanıt verileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Kuzey Kore ise Biden yönetiminin “yanlış ilk adım attığını” ve “köklü düşmanlığı” ortaya çıkardığını söyledi.

ABD’nin eski Başkanı Donald Trump, Kim Jong-un ile üç yüksek profilli görüşme yapmış, ayrıca bir dizi mektup alışverişinde bulunmuştu. Daha sonra ise ilişkilerde ilerleme kaydedilememişti.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.