BEKLENENEN TOPLANTI BAŞLADI… ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK ?

BEKLENENEN TOPLANTI BAŞLADI… ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK ?

Aralık 22, 2020 08:13
BEKLENENEN TOPLANTI BAŞLADI… ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK ?
0

BEĞENDİM

Gelen son dakika haberine göre; Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılından itibaren geçerliliğini sürdürecek olan asgari ücretin belirlenmesi için üçün kez toplandı. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyondan gelecek karar merakla beklenirken ücretin ne kadar olacağına ilişkin tahminler yürütülmeye devam ediliyor…

Kovid-19 salgını tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantı, Türk-İş’in ev sahipliğinde yapılıyor.

Komisyonda, işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık ediyor.

Türk-İş heyetinin görüşlerini paylaşacağı toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin de zam pazarlığında dikkate alınan hususlardan biri olan bir işçinin asgari geçim tutarını paylaşması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 324 LİRA 71 KURUŞ OLARAK UYGULANIYOR

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Kaynak: milliyet

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.