DOLAR

31,0708

0.17%
EURO

33,6790

-0.05%
ALTIN(gr)

2.032,04

0,76%
BİST 100

9374.2

0,76%
AV. LEMAN TÜRKMENOĞLU’NDAN TEMSA’YA İLİŞKİN AÇIKLAMA

AV. LEMAN TÜRKMENOĞLU’NDAN TEMSA’YA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Eylül 1, 2020 09:10
AV. LEMAN TÜRKMENOĞLU’NDAN TEMSA’YA İLİŞKİN AÇIKLAMA
0

BEĞENDİM

Av. Leman Türkmenoğlu son yazısında yine Temsayı suçladı…

İşte Türkmenoğlu’nun yazısı:

” HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş tarafından ,

KAMUOYU ARAŞTIRMA PLATFORMUNA YAPILAN BİLDİRİMDE ; ” iştirakimiz Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. ile PPF Group iştiraki PPF Beer Topholdco B.V. (PPF) tarafından Temsa paylarının satın alınmasına karar verilmiştir.

Taraflar arasında imzalanan ortaklık ve hisse devir sözleşmelerine göre, ExSA ve PPF’nin %50-50 ortaklığı ile Temsa’nın 210.000.000 TL tutarındaki sermayesini temsil eden paylarının tamamı True Value Capital Partners’tan satın alınacaktır. Kapanış işlemleri ve pay devirleri, ilgili kurum ve kuruluşlardan alınacak izin ve onayları takiben gerçekleştirilecektir. ” Şeklinde açıklama yapılmış ve bu açıklama konkordato dosyasına da beyan edilmiştir. Adı geçen Holding Rekabet Kurumuna başvurmuş ve Rekabet Kurumu tarafından bahse konu Temsa Ulaşım hisselerinin devrine ilişkin olarak ,

Karar Sayısı : 20-32/400-181Karar Tarihi : 2.7.2020Karar Türü : Birleşme ve Devralma şeklinde Temsa Ulaşım Araçları San. ve Tic. A.Ş.’nin ortak kontrolünün Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. iştiraki Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. ile PPF Beer Topholdco B.V. tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Şeklinde 02.07.2020 tarihinde onay yayınlanmıştır

Dikkat çekici olan ayrıntı 02.07.2020 tarihinde Rekabet Kurumunun onay vermiş olmasına rağmen, Temsa Ulaşım bunu Mahkeme Heyetine bildirmemiş 03.07.2020 tarihinde konkordato duruşmasına çıkılmış, Reddedilen ve reddi hakim kararı henüz kesinleşmeyen Mahkeme Heyeti de Temsa Ulaşım lehine 1 yıl süreli konkordato kararı vermiştir. 03.07.2020 tarihinde Temsa Ulaşım 1 yıl konkordato süresi aldıktan sonra Rekabet Kurumunun bir gün önce vermiş olduğu onay açıklanmıştır.

02.07.2020 tarihinde Rekabet Kurumu Temsa Ulaşımın ,

Exsa Export Sanayi Mamulleri Satış ve Araştırma A.Ş. (ExSA) ile PPF Group iştiraki PPF Beer Topholdco B.V. (PPF) ‘ya devrine onay verdiği halde,aradan geçen süre zarfında hisseler devredilmemiş ve kapanış işlemi yapılmamıştır

Rekabet Kurumundan alınan onayın mahkemeye bildirilmemesinin nedeni Temsa Ulaşım için 1 yıllık konkordato süresi alınarak borçları minimalize ederek ödenmesini ertelemektir.

Temsa Ulaşım için 1 yıl konkordato süresi alındıktan sonra Temsa Ulaşım’ı devir alan Holding ne yazık ki aynı haktan istifade edecektir. Üretime başlanılması ve borçların ödenmesi için 1 yıl süreleri vardır artık nihayetinde . Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş iştirakı Exsa ve ortağı PPF son derece zekice bir zaman planı yapmış kamu oyu açıklamaları ile süreci yayarak Temsa Ulaşım çalışanları ve alacaklılarını mağdur etmeye milli ekonomiye zarar vermeye devam etmiştir.

Mevcut durumda; Temsa Ulaşım’ın Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş iştirakine devri için anlaşmalar yapıldığı ve izinler verildiği halde kapanış işlemleri denilen devirler yapılmamaktadır. Zira devirler yapıldığı takdirde üretimi başlatmak ve borçları ödemek zorunluluğu oluşacaktır

Oysa amaç bu değildir.

Amaç “MIŞ” gibi yaparak sorumluluklardan kurtulmaya çalışmaktır.

Amaç “MIŞ ” gibi olmasa idi Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş madem ki geri alıyor Temsa Ulaşım’ı o zaman neden konkordato süreci devam ettirilmiştir.

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş veya Temsa Ulaşım’ı birlikte devraldığı PPF ödemelerinde acziyet içinde midir ki satın aldıkları şirketi konkordatoda yönetmeye çalışmaktadır.

Gerek Temsa Ulaşım’ın gerekse devralmak üzere anlaşma yapan Holdinglerin amacı,

Temsa Ulaşım’ı geri alıyormuş gibi yaparak kamuoyunu adli ve idari makamları yanıltmaktır.Aksi halde konkordatoyu geri çekmesi ve derhal üretimi başlatması gerekirdi.

Hem konkordato var, hem üretim durmuş, hem borçlar ödenmemiş ve ödenmiyor ancak bir yandan da dünya devleri bu şirketi ben satın aldım diyor fakat tüm olumsuzluklar devam ediyor.

O zaman Dünya Devleri zannettiğimiz Holdingler , aslında dünya devleri değil ve aslında ödeme kabiliyetleri yok ya da külliyen kötü niyetliler.”

Çözebilene aşk olsun…..

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.