APPLE, ÇİN İLE OLAN İŞ BİRLİĞİNİ BİTİRDİ

APPLE, ÇİN İLE OLAN İŞ BİRLİĞİNİ BİTİRDİ

Mart 17, 2021 15:23
APPLE, ÇİN İLE OLAN İŞ BİRLİĞİNİ BİTİRDİ
0

BEĞENDİM

Çin’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Uygur Türklerinin maruz kaldığı bu olaydan dolayı başta Apple olmak üzere bir çok firma çalışmalarını durdurdu.

Apple’ın, Temmuz 2020’de zorla çalıştırma uygulamalarına karıştığı gerekçesiyle yaptırım listesine alınan Ofilm Group ile sözleşmelerini sonlandırdığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, Apple’ın bu kararı birkaç ay önce aldığını belirtirken, Apple’dan henüz konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Çinli Ofilm Group ise, özel bir denizaşırı müşterisinin ürünlerini almayı durdurduğunu açıklamış, ancak Apple’ın ismini vermemişti.

H&M PAMUK TEDARİĞİNİ DURDURDU.

 

Söz konusu zorla çalıştırma uygulamaları nedeniyle birçok firma, artık Çinli şirketlerle iş yapmıyor.

İsveç merkezli giyim firması H&M, Eylül 2020’de etnik azınlıkların “zorunlu çalıştırılması” nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk tedarik etmeyeceğini açıklamıştı.

Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’nün (ASPI) Şubat 2020’de yayımladığı raporda da Çin’in 2017-2019 yıllarında 80 binden fazla Uygur Türkü’nü fabrikalarda çalışmaları için zorla gönderdiği ortaya konulmuştu.

Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.