ABD BAŞKANI BİDEN, KRAL SELMAN’LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

ABD BAŞKANI BİDEN, KRAL SELMAN’LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Şubat 26, 2021 08:26
ABD BAŞKANI BİDEN, KRAL SELMAN’LA TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
0

BEĞENDİM

Gelen bilgiye göre; ABD Başkanı Joe Biden, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Yapılan görüşmede ikili ilişkiler ele alınırken yapılan açıklamada “Başkan Biden, ABD’nin evrensel insan hakları ve hukuka üstünlüğüne verdiği önemi bir kez daha vurguladı.” ifadelerine yer verildi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Joe Biden ve Kral Selman’ın bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikleri bildirildi.

BÖLGESEL GÜVENLİK ELE ALINDI

İki liderin, bölgesel güvenliği ele aldığına işaret edilen açıklamada, bu kapsamda Yemen’deki iç savaşın bitirilmesi için Birleşmiş Milletler ve ABD tarafından yürütülen yenilenmiş diplomatik çabaların ve İran destekli grupların saldırılarına karşı Suudi Arabistan’ın korunması konusunda ABD’nin kararlılığının vurgulandığı aktarıldı.

Açıklamada, ABD’nin Suudi aktivistlerin salıverilmesini olumlu karşıladıklarına işaret edildiği aktarılarak, “Başkan Biden, ABD’nin evrensel insan hakları ve hukuka üstünlüğüne verdiği önemi bir kez daha vurguladı.” bilgisi yer aldı.

Biden’ın Kral Selman’a, ikili ilişkileri güçlü ve şeffaf yapmak için çalışacağının sözünü verdiğinin belirtildiği açıklamada iki liderin ortak çıkar ve endişe konularında birlikte çalışılması için mutabık kaldığı kaydedildi.

TARİHİ ERTELENMİŞTİ

Öte yandan ABD basını, perşembe günü açıklanması beklenen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin raporun, açıklanma tarihinin ertelendiğini duyurmuştu.

Basına konuşan kaynaklar, söz konusu raporun Biden’ın Kral Selman ile yapacağı telefon görüşmesi sonrasına ertelendiğini belirtmişti.


Kaynak: ensonhaber

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.