2021 DGS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM Dikey Geçiş Sınav sonuç tarihi belli oldu!
  • BUGUN GAZETESİ
  • GÜNDEM
  • 2021 DGS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM Dikey Geçiş Sınav sonuç tarihi belli oldu!

2021 DGS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM Dikey Geçiş Sınav sonuç tarihi belli oldu!

Temmuz 14, 2021 21:12
2021 DGS sonuçları ne zaman açıklanır? ÖSYM Dikey Geçiş Sınav sonuç tarihi belli oldu!
0

BEĞENDİM

DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Geride bıraktığımız hafta sonu Dikey Geçiş Sınavı düzenlendi. ÖSYM DGS soruları ve cevaplarını adayların erişimine açtı. Sınavda cevapladıkları soruları görüntüleyen öğrenciler sınav sonuçlarını araştırmaya koyuldu. Sonuçların ilan edilmesiyle birlikte adayların tercih edebilecekleri okulları araştırmaya başlayacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi başvuru kılavuzunda öğrenciler ile paylaşmıştı. Sınav sonuç ekranında adaylar sayısal ve sözel alandan yaptıkları puanları ve ön lisans başarı puanlarını öğrenecek. İşte 2021 DGS sınav sonuç tarihi…

2021 DGS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

11 Temmuz’da düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı sonuçları 14 Ağustos’ta adaylar erişimine açılacak. Sınav sonuçları sonuc.osym.gov.tr adresinden sorgulanacak. Dileyen adaylar ÖSYM’nin mobil uygulamasından sonuçlarını görüntüleyebilir. Sonuç ekranında testin sayısal ve sözel bölümlerindeki doğru ve yanlış cevap sayıları, ön lisans başarı puanı ve 2021 DGS puanları( yerleştirmede kullanabilecek puan türlerine uygun puanları) bulunacak. Puanların belli olmasıyla ÖSYM üniversitelerin kontenjanlarını yayınlayacak. Adaylar sınavdan aldıkları puanları ve ön lisans başarı puanlarını dikkate alarak tercih yapacak.

2021 DGS Soruları ve Cevapları Yayınlandı! 

2021 DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından açıklandı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınavın sona ermesinden 1 gün sonra genellikle soru ve cevapları açıklıyor. Dikey Geçiş Sınavı soruları ve cevapları yayınlandığında bu haber üzerinden detaylara ulaşabilirsiniz.

2021-DGS Soruları ve Cevapları İçin Tıklayınız

DGS Soruları ve Cevapları Nasıl Öğrenilir?

DGS soru ve cevapları ÖSYM AİS üzerinden adayların erişimine açılacak. Dileyen adaylar buradantemel soru kitapçığına direkt olarak ulaşabilir. T.C kimlik numarası ve aday şifresiyle giriş yapan adaylar 2021 DGS soru ve cevaplarını görüntüleyebilir.

 

2021 DGS Değerlendirmesi Nasıl Yapılacak? Ön Lisan Başarı Puanı Nedir Nasıl Hesaplanır?

DGS yerleştirme işlemlerinde adayların Ön lisans başarı puanı sınav puanı ile birlikte belirleyici olacak. DGS’ye başvuran her bir aday için ÖBP puanı hesaplanacak. Ön lisans başarı puanı adayların üniversite eğitiminde yaptıkları akademik ortalama göz önünde bulundurularak hesaplanacak. YÖKSİS’te akademik not ortalaması bulunan adayların bu bilgileri ÖSYM’ye aktarılacak. Bilgisi bulunmayan veya eksik/hatalı bilgi bulunan adaylar başvuru yaparak bu bilgilerin güncellenmesi talebinde bulunabilecek.

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.